Ana Sayfa Siyaset Bakan Akar, son İftarı Hudut Kartallarıyla Yaparak Geceyi Harekât Merkezinde Geçirdi

Bakan Akar, son İftarı Hudut Kartallarıyla Yaparak Geceyi Harekât Merkezinde Geçirdi

22
0
- Reklam -

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Ramazan ayının son iftarını Hatay’da hudut kartalları ile yaptı. Bahar Kalkanı Harekât Bölgesi Sektör Komutanlığındaki inceleme ve denetlemelerinin ardından Bakan Akar ve Komutanlar, sınırın sıfır noktasındaki Hacıpaşa Hudut Karakolu’na gitti.

Karakola gelişinde alay komutanından hudut tekmili alan Bakan Akar, karakol komutanına Türk Bayrağı hediye etti. Karakolda görevli Mehmetçik ile karavanadan iftar yapan Bakan Akar, “Hudut Kartalları”nın bayramını kutladı. Hudutların ve halkın güvenliği için Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman ve fedakârca mücadele ettiğini aktaran Bakan Akar, hudut birliklerinin kendilerine verilen her görevi başarıyla yerine getirdiğini dile getirdi.

- Reklam -

Kaçakçılıkla mücadelede kazanılan önemli başarılara dikkati çeken Bakan Akar, “Kaçakçılıkla mücadele konusunda da yapılması gereken ne varsa yaptık, yapmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Hudut hattında alınan önlemlere de değinen Bakan Akar, bunun daha da artırılacağını ifade etti.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNİN TEK HEDEFİ BÖLGEDEKİ TERÖRİSTLER

Bakan Akar beraberindeki TSK Komuta Kademesi ile iftarın ardından Şırnak’a geçti.
Irak’ın kuzeyindeki Metina ve Avaşin-Basyan bölgelerinde eş zamanlı olarak başlatılan Pençe Şimşek ve Pençe Yıldırım operasyonlarından, Pençe Şimşek’in sevk ve idare edildiği 23’üncü Piyade Tümen Komutanlığının harekât merkezine gelen Bakan Akar, burada sahadaki son duruma ilişkin bilgi aldı, talimatlar verdi.

Operasyonların Irak başta olmak üzere tüm komşuların toprak bütünlüğüne, sınırlarının güvenliği ve egemenliğine saygılı şekilde gerçekleştirildiğini vurgulayan Bakan Akar, “Bize uzun yıllardır zarar veren, asil milletimizin güvenliğini tehdit eden teröristlerden bahsediyoruz. Operasyonlarımız en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar devam edecek. Bunun için çalışıyoruz. Bunun dışında bizim başka bir amacımız yok” diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin tek hedefinin bölgedeki teröristler olduğunu vurgulayan Bakan Akar, şunları söyledi:

“Terörle mücadelemiz büyük bir başarıyla devam ediyor. Mehmetçiğin yaptığı operasyonlarla terör örgütü PKK’nın şu ana kadar çok büyük zayiatlar verdiğini görüyoruz. 1 Ocak’tan bugüne kadar 1056 terörist etkisiz hale getirildi. 23 Nisan’dan itibaren başlatılan Pençe Şimşek ve Pençe Yıldırım operasyonları planlandığı şekilde başarıyla devam ediyor. Bugüne kadar 105 terörist etkisiz hale getirildi. 291 el yapımı patlayıcı, mayının yanı sıra 89 mağara ile sığınaklar, barınaklar, malzeme depoları, tuzaklar tahrip edildi, edilmeye devam ediliyor.”

Gerek teröristlerin telsiz konuşmaları, gerek teslim olan teröristlerin ifadeleri gerekse istihbarat raporlarından bu rakamın çok daha fazla olduğu yönündeki değerlendirmelerini dile getiren Bakan Akar, operasyonlarda teröristler tarafından yıllardan beri hazırlanan çok sayıda mağaranın imha edildiğini açıkladı. Teröristlere ait çok sayıda silah ve mühimmatın da ele geçirildiğini dile getiren Bakan Akar, şöyle konuştu:

“En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadelemiz devam edecek. Amacımız olabildiğince en az, mümkünse sıfır zayiatla bu bölgenin kontrol edilmesi, teröristlerin etkisiz hale getirilmesi, onların sınırlarımız ve halkımıza risk, tehdit ve tehlike olmaktan çıkarılmasıdır. Bunu yaparken biz Iraklı kardeşlerimizle temas halindeyiz, onlarla bilgi paylaşımında bulunuyoruz. Teröristlerle mücadelede iş birliğimizi artırmak istiyoruz. Komşularımızın sınırlarına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygılı olarak bir an önce teröristlerin Kandil, Asos, Mahmur, Sincar dahil, buralardan temizlenmesi konularında Iraklı kardeşlerimizle iş birliğimizi geliştirerek hem ülkemizi hem de Iraklı kardeşlerimizi terör belasından kurtarmak bizim temel amacımız.”

Konuşmasında İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına da değinen Bakan Akar, “Bu saldırılar insanlık suçudur. Bunlar huzuru, barışı tahrip etmek demektir. İnsanlık için tarihin yazacağı bir ayıptır. Bundan İsrail yöneticilerin bundan süratle vazgeçmesi lazım” dedi.

Bakan Akar, saldırılarda şehit olan Filistinlilere rahmet, yaralılara şifa dileklerini de iletti.

Koronavirüs salgını ile mücadelede alınan tedbirlere uyulmasının önemine de değinen Bakan Akar, “Bu konuda aldığımız sert ve katı tedbirler son derece faydalı, işlevsel oldu. Aynı tedbirleri uygulamak suretiyle operasyonları tehlikeye sokmadan bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Konuşmasının sonunda şehitlere rahmet, yaralılara acil şifa dileklerini de ileten Bakan Akar, beraberinde TSK Komuta Kademesi ile gecenin geç saatlerine kadar harekât merkezinden operasyonları takip etti.

- Reklam -
Önceki İçerikMillî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Beraberinde TSK Komuta Kademesi İle Hatay’a Gitti
Sonraki İçerikPençe Şimşek ve Pençe Yıldırım operasyonlarında bugüne kadar 105 terörist etkisiz hâle getirildi