Ana Sayfa Siyaset Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma namazını Diyarbakır Kurşunlu Camii’nde kıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma namazını Diyarbakır Kurşunlu Camii’nde kıldı

22
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazını Diyarbakır Kurşunlu Camii’nde kıldı.

Camiden ayrılışında gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir soru üzerine, “Gazi mescidimizde, gazi camimizde Cuma namazını kılmanın bahtiyarlığı içerisindeyiz” ifadesini kullandı.

“ÇOK ÇOK GÜZELLEŞTİRİLMİŞ BİR DİYARBAKIR’I İNŞA EDİYORUZ”

PKK terör örgütünün camiyi kurşunladığını ve harabe hâline getirdiğini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Kurşunlu Camii tarihî özellikleri itibarıyla bu şehrimizin, bu beldemizin adeta bir tacıydı. Şimdi ise uzun bir aradan sonra burada tekrar bir Cuma namazı kılmanın bahtiyarlığı içerisindeyiz. Şu an itibarıyla Suriçi olarak güzellikleri görüyorsunuz. Bir taraftan surlar yeniden inşa ediliyor, öbür taraftan Suriçi’nde konutlarımız yerel mimari ile inşa ediliyor ve bir an önce bunlar bitirilip inşallah sahiplerine teslim edilecek. Bir başka Diyarbakır inşa ediyoruz, çok çok güzelleştirilmiş bir Diyarbakır’ı inşa ediyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın burada önemli bir gayreti var ve kısa zamanda da bunları bitirip sahiplerine teslim edeceğiz.”

Kovid-19 aşı çalışmalarına ilişkin bir soruya Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle cevap verdi: “Şu anda 58 milyonu aşmış vaziyetteyiz aşılamada. Şimdi aşılamada da kademe sistemini ayrıca yaş gruplarına göre getiriyoruz. BioNTech’ten gelen bir miktar aşı var, aynı şekilde Sinovac’tan bir miktar aşı geldi, geliyor ve bütün bunlarla beraber de en yakın zamanda Uğur Bey ve eşi misafirimiz olacaklar. Böylece BioNTech’te çok daha seri bir adım atma fırsatını da yakalayacağız. Tabii şu anda Diyarbakır’da aşılamadaki bu isteksizliği de ne yapıp yapıp gidereceğiz. Aşı olma noktasında aynen batı illerinde nasıl oluyorsa ben Diyarbakır’da da süratle aşılanmanın olacağına inanıyorum. Çünkü ne kadar aşıyı buralarda teşvik edersek, ne kadar aşı olayını rağbetle kabullenirsek buralarda da Kovid olayı daha da azalacaktır, daha da düşecektir. Şu an itibarıyla oranda Diyarbakır’da biraz sıkıntımız var. Ama ben bunu aşacağımıza inanıyorum. Çünkü orta Anadolu, batı, buralarda biliyorsunuz oran gayet olumlu istikamette gelişiyor. Dolayısıyla Diyarbakır’ımızda da bu oranı süratle aşağı çekeceğiz.”

Kurban Bayramı tatilinin süresine ilişkin bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda onunla ilgili arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyorlar. En uygun şekilde… Tatil süreci sanki böyle 10 gün, 9 gün gibi bu arada dolaşıyor, bunu millete seslenişte halkıma duyuracağım” ifadelerini kullandı.

“CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÛMET SİSTEMİ’NDE KARAR MEKANİZMALARI ÇOK DAHA SERİ ÇALIŞIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir soru üzerine, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin üçüncü yılında her geçen gün daha iyiye giden bir süreci yaşadıklarını belirterek, şöyle devam etti: “Attığımız adımlarda, aldığımız kararlarda Cumhurbaşkanlığı süreci bizim hızımızı artırıyor. Dolayısıyla da bu sistem ülkemiz için çok çok hayırlı olmuştur, çok çok faydalı olmuştur. Zira karar mekanizmaları çok daha seri çalışıyor, çok daha rahat adım atıyor, kararlarını bu şekilde alabiliyor. Onun için de böyle bir sistemi, dünyanın en gelişmiş ülkelerinde de gördüğümüz gibi, Türkiye de bu sistemi yakalamakla hamdolsun çok daha verimli neticeler almaya başlamıştır.”

ABD’nin Afganistan’dan çekilme süreci hatırlatılarak Türkiye ile ABD arasında Hamid Karzai Havalimanı’nın işletilmesine ilişkin görüşmelerdeki son durumun sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Dün, Savunma Bakanımız Amerikan Savunma Bakanı ile görüşmesini yaptı ve bu konuyla ilgili olarak da biz şu anda Amerika’yla, bunun yanında NATO’yla bu görüşmeleri yapmak suretiyle Türkiye’nin Hamid Karzai’deki görev alanı ne olacak, burada neleri kabulleniyoruz, neleri kabullenmiyoruz bunların kararlarını aldık. NATO müzakerelerinde de Sayın Biden’la şahsım gerek birebir görüşmemizde bunları konuştuk gerekse heyetler arası görüşmede bunları görüştük, konuştuk ve en ideal şekliyle Afganistan’daki bu adımı inşallah atmış olacağız.”

Önceki İçerikCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sincan’da halka hitap ediyor…
Sonraki İçerikCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıklamalarda bulunuyor…