Ana Sayfa Siyaset Giresun’da Yapımı Tamamlanan Projelerin Toplu Açılış Töreni

Giresun’da Yapımı Tamamlanan Projelerin Toplu Açılış Töreni

30
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Giresun’da toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Bölgesinde ve dünyada giderek daha çok güçlenen bir devletimiz, geniş bir hak ve özgürlük alanımız, istihdamı ve üretimiyle giderek büyüyen bir ekonomimiz var” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Giresun’da Çotanak Spor Kompleksi, Aksu Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Doğal Gaz Dağıtım Hattı Altyapı Projesi ve yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış törenine katılarak bir konuşma gerçekleştirdi.

Konuşmasına, Giresun’un tüm ilçe ve hanelerindeki vatandaşlara selamlarını göndererek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık üç yıldır gelemedikleri kente duydukları özlem ve sevdayı dile getirdi. “Rabbim birliğimizi, dirliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi eksiltmesin” dileğinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rabbime bana sizler gibi yol arkadaşları, mücadele arkadaşları lütfettiği için sizler gibi hemşehriler verdiği için ne kadar hamdetsem azdır” dedi.

Giresunlulara AK Parti’yi yüzde 49 oyla birinci çıkararak belediyedeki hizmet bayrağını tekrar kendilerine verdikleri için şükranlarını sunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu güvene layık olabilmek için merkezi, ilçeleri, köyleriyle Giresun’un tamamında tüm imkânlarıyla çalıştıklarını ve çalışacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2020 Ağustos ayında meydana gelen sel felaketinde Dereli ilçesinin de aralarında bulunduğu yedi ilçede can ve mal kayıpları yaşandığını, en çok hasarın da Dereli’de olduğunu anımsattı.

Arama ve kurtarma çalışmalarının ardından hemen kolları sıvayarak Dereli’yi konutları, iş yerleri ve altyapısıyla âdeta yeni baştan inşa ettiklerine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir daha belini doğrultamaz denilen bu ilçemizi bir yıl gibi kısa bir sürede tekrar ayağa kaldırdık. Zira biz söz verirsek yaparız, laf değil, iş üretiriz iş. İşte ‘laf ola beri gele’ değil, Dereli orada Giresun merkez burada. Bugün de hem yapımı tamamlanan konut, iş yeri ve altyapı projelerinin resmî açılışını yapmak hem de hasret gidermek için programımıza Dereli’den başladık” diye konuştu.

Açılışını yaptıkları eserlerin bir kez daha Derelililere hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı şekilde Doğankent’te de selin yıktığı konut ve iş yerlerini yeniden inşa ettiklerini söyledi. Bugün orada tamamlanan yatırımların sevincini de Giresunlularla paylaştıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dereli’de yapılan işler, bu ülkede devletin ve hükûmetin vatandaşına sahip çıkma, dertlerini çözme, kayıplarını telafi etme konusundaki gücünü, imkânlarını, kararlılığını göstermesi bakımından önemli bir örnektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sel felaketi yaşandığında bakanlarla birlikte Doğankent ve Dereli’de olduklarını belirterek şöyle devam etti: “Balıkçıya gitmedik. Nereye gittik? Biz vatandaşlarımızın yanına gittik. Onlarla beraber olduk. Onların derdi ile dertlendik ama birileri de bakıyorsunuz bir yerlerde kafayı bulmaya gidiyor. Öbür tarafta kar, bora, fırtına esiyor hiç umurlarında değil. Bu belediye başkanlığını ben de yaptım. Hem de İstanbul’da ve böyle kar, bora, fırtına olacak, deprem olacak, sel olacak, yok Bodrum’a git, yok bilmem şuraya git, buraya git, bizim kitabımızda o yok, bizim kitabımızda halkınla beraber olacaksın halkınla.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem ve yangın afetlerinde bakanların Antalya’da, Muğla’da, Kastamonu’da, Bozkurt’ta olduğuna dikkati çekerek “Peki Cumhurbaşkanı neredeydi? O da onların yanındaydı, tek tek dolaştık, ne eksiği var? Traktör, traktörünü gönderdik. Ne eksiği var? Binalar yanmış yıkılmış, hemen o binalar da yapılıyor, aynen Dereli’de olduğu gibi niye? Sen devletsin, devlet. Sen onları kendi başına bırakamazsın. Hemen onların yanında yerini alacaksın. Eksikleri bir an önce gidereceksin, sel afeti mi oldu? Bunu gidereceksin. Çünkü görevim bunu gerektiriyor” ifadelerini kullandı.

2002 yılında ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlendiklerinde millete, “Türkiye’yi dört temel taş üzerinde, eğitim, sağlık, adalet, emniyet bunların üzerinde yükselteceğiz” dediklerini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunlar yetmez başka, ‘ulaşım’ dedik, ‘enerji’ dedik, ‘tarım’ dedik, ‘dış politika’ dedik. Bütün bunlar üzerinde yükselen bir Türkiye’yi inşa ettik. İşte ben şimdi görüyorum ki Giresun bizden aldığı bu enerji ile şu anda karşımdaki topluluğa bakıyorum aynı sinerji burada da var. Zira demek ki birbirimize âşığız. Âşk, öyle bir şeydir ki kişinin sevdiğinde yok olmasıdır. Biz sizi seviyoruz ve sizde yok oluyoruz” diye konuştu.

Önceki İçerikCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Giresun Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısında
Sonraki İçerikKahraman Mehmetçik, zorlu hava ve arazi şartlarında operasyonlara devam ediyor