Ana Sayfa Siyaset Başkan Erdoğan, Mavi Vatan-2022 Tatbikatı’nın Seçkin Gözlemci Günü’ne Canlı Bağlantıyla Katıldı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan-2022 Tatbikatı’nın Seçkin Gözlemci Günü’ne Canlı Bağlantıyla Katıldı

33
0

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinden Mavi Vatan-2022 Tatbikatı’na canlı bağlantıyla katıldı. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kuvvet Komutanları ile hazır bulunduğu TCG KEMALREİS fırkateynine bağlanan Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan; vatan topraklarının, denizlerin ve semaların güvenliğini sağlamak, vatandaşların huzur içerisinde yaşamalarını temin etmek için gösterdikleri gayretler dolayısıyla Millî Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetlerine teşekkür etti. Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, “Dünyanın en köklü devlet ve ordu geleneğine sahip milleti olarak hazarda ve seferde daima vatan müdafaasına, ülkenin hak, alaka ve menfaatlerinin korunmasına hazır bir Silahlı Kuvvetlere sahibiz. ‘Ölürsem şehit, kalırsam gazi.’ anlayışıyla gece gündüz görev başında olan kahraman askerlerimizin varlığı, bugünkü huzurumuzun ve geleceğimizin en büyük teminatıdır.” diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir yandan sınırlarda ve ötesinde pek çok önemli görevi başarıyla ifa ederken diğer yandan da hazırlıklarını gözden geçirdiği tatbikatlarını planlandığı şekilde sürdürdüğünü vurgulayan Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, şöyle devam etti:

“Mavi Vatan-2022 Tatbikatı da hem harekâta hazırlık eğitimlerini tamamlamak hem de yerli ve millî silah sistemlerimizin etkinliğini test etmek amacıyla 11 Nisan’dan beri devam etmektedir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın Karadeniz, Ege ve Doğu Akdeniz’deki unsurlarının diğer kuvvet komutanlıkları ve kamu kurumlarıyla koordinasyon hâlinde yürüttüğü tatbikatımız hamdolsun başarıyla neticelenmiştir. Tatbikata katılan gemiler, uçaklar, helikopterler, insansız hava araçları ve özel görev personelimiz vazifelerini bihakkın yerine getirerek her zaman harekâta hazır olduklarını göstermişlerdir.”

Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olan Türkiye’nin, güçlü bir deniz kuvvetine sahip olmasının tercih değil, zorunluluk olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, şunları söyledi:

“Bunun için Deniz Kuvvetlerimizi hem araç gereç hem personel bakımından sürekli geliştirmeye, vatan savunmasına en üst düzey katkıyı vermeye, hazır hâlde tutmaya özel önem veriyoruz. İnşa ettiğimiz yeni gemilerle, denizaltılarla, gemilerimiz için geliştirdiğimiz silah sistemleriyle bölgesinin ve dünyanın en güçlü deniz kuvvetine sahip ordusu olana kadar bu çalışmaları kararlılıkla devam ettireceğiz. Bizim ordumuz tüm unsurlarıyla vatan savunması yanında pek çok yerde dünyanın en kapsamlı insani yardım operasyonlarını da yürüten bir askerî güçtür. Kendilerini gelişmiş, modern, çağdaş addeden ülkeler sığınmacıları denizlerde ölüme terk ederken, hatta botlarını batırarak taammüden öldürmeye kalkarken biz, Deniz Kuvvetlerimiz ve Sahil Güvenliğimizle yüz binlerce canı karanlık sularda kaybolmaktan kurtardık. Ukrayna’dan Libya’ya, Afrika’dan Orta Asya’ya kadar kriz bölgelerinde yürüttüğümüz insani kurtarma ve yardım operasyonlarıyla dünyanın takdirini kazandık.”

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, kahraman askerlerin hâlen Irak’ın kuzeyindeki terör unsurlarına yönelik kapsamlı bir harekât yürüttüğünü belirterek Pençe-Kilit Harekâtı’nda şehit düşen askerler başta olmak üzere tüm şehitlere Allah’tan rahmet diledi. Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, şunları kaydetti:

“Her karışı şehit kanlarıyla yoğrularak vatan yapılan bu ülkenin bekası için vazife başında olan tüm kahramanlarımızı Rabb’im korusun, esirgesin diyorum. Mavi Vatan-2022 Tatbikatı’nı başarıyla icra eden Deniz, Kara, Hava, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarımız ile diğer kurumlarımızın mensuplarını yürekten tebrik ediyorum. Denizcilerimize ‘pruvanız neta, denizleriniz sakin, bahtınız açık olsun’ diyorum.”

Önceki İçerikMavi Vatan-2022 Tatbikatı’ndan görüntüler…
Sonraki İçerikMSB Bakanı Akar: “Komşumuz Yunanistan’a, samimi olarak uzattığımız bu dostluk elini tutun diyoruz.”