Ana Sayfa Siyaset Başkan Erdoğan: Türkiye ile Kazakistan köklü ilişkilere sahip iki kardeş ülkedir

Başkan Erdoğan: Türkiye ile Kazakistan köklü ilişkilere sahip iki kardeş ülkedir

26
0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Türkiye ile Kazakistan gücünü müşterek tarih, dil, din ve kültür bağlarından alan köklü ilişkilere sahip iki kardeş ülkedir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

Konuşmasının başında Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’in Türkiye’ye ilk devlet ziyaretini gerçekleştirdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Zat-ı Devletlerini misafir etmekten büyük bir bahtiyarlık duyuyoruz. Kendilerine ve Kazak heyetine bir kez de sizlerin huzurunda hoş geldiniz diyorum. Kazakistan nasıl bizim ata yurdumuzsa Türkiye de Kazak kardeşlerimizin ikinci evidir” diye konuştu.

“TÜRKİYE OLARAK KAZAKİSTAN’IN İSTİKRARINA VE HUZURUNA BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ”

“Bu sene diplomatik ilişkilerimizin 30’uncu yıl dönümünü idrak ediyoruz” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Az önce imzaladığımız ortak bildiriyle iş birliğimizi ‘Geliştirilmiş Stratejik Ortaklık’ seviyesine yükselttik. Türkiye ile Kazakistan, gücünü müşterek tarih, dil, din ve kültür bağlarından alan köklü ilişkilere sahip iki kardeş ülkedir. Türkiye olarak Kazakistan’ın istikrarına ve huzuruna büyük önem veriyoruz” dedi.

Ocak ayında Kazakistan’da yaşanan olaylarda hayatını kaybedenler için başsağlığı ve yaralananlara acil şifalar dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti: “Dostumuz Kazakistan’ın bu badireden, inşallah, daha da güçlenerek çıktığına inanıyorum. Sayın Tokayev’in ‘Yeni Kazakistan’ın şekillendirilmesinde gösterdiği azim ve irade takdire şayandır. Bu kapsamda, yürütülen kapsamlı reform programını destekliyoruz. Kazak kardeşlerimizin istikrarı, huzuru, güvenliği ve refahı için üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzun altını tekrar çizmek istiyorum.”

Önceki İçerikCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MÜSİAD’ın 32. Kuruluş Yıl Dönümü etkinliğine katıldı
Sonraki İçerikÜsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen: Bizde her Salı randevusuz halk günü