Ana Sayfa Siyaset Hızırreis Denizaltısı Havuza Çekme ve Selmanreis Denizaltısı İlk Kaynak Töreni

Hızırreis Denizaltısı Havuza Çekme ve Selmanreis Denizaltısı İlk Kaynak Töreni

32
0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hızırreis Denizaltısı Havuza Çekme ve Selmanreis Denizaltısı İlk Kaynak Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Mavi Vatan’ın güvenliği için donanmamızı daha güçlü ve caydırıcı kılacak birçok projeyi hayata geçirdik” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gölcük Tersane Komutanlığı’nda Hızırreis Denizaltısı Havuza Çekme ve Selmanreis Denizaltısı İlk Kaynak Töreni’ne katılarak bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, denizaltıların ülke, millet ve Türk Silahlı Kuvvetleri için hayırlı olması temennisinde bulundu.

Türk denizciliğinin kutup yıldızları Kaptan-ı Derya Hızır Reis Barbaros Hayrettin Paşa ile Selman Reis’i rahmetle yâd eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı şekilde vatanın bağımsızlığı, milletin emniyet ve huzuru için karada, havada, denizde mücadele ederken şehit düşen tüm kahramanlara Allah’tan rahmet ve mağfiret diledi.

“2027 YILINA KADAR ALTI ADET YENİ TİP DENİZALTIMIZI DONANMAMIZA KAZANDIRMIŞ OLACAĞIZ”

Sınırların içinde ve dışında fedakârca görev yapan askerlere muvaffakiyetler dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni tip denizaltı projesinin ikinci denizaltısı olan Hızırreis’in havuza çekim işleminin yapılacağını ve 6. denizaltı Selmanreis’in de ilk kaynağının gerçekleştirileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni tip denizaltıların teknik özellikleri itibarıyla göz doldurduğunu dile getirerek şöyle devam etti: “Su üstünde bin 856 ton, dalmış hâlde 2 bin 42 ton ağırlığa sahip denizaltılarımız 300 metreden fazla derine inebiliyor. Su altında üç gün görev yapabilen denizaltılarımız 12 hafta boyunca ikmalsiz suda kalabiliyor. Su altı, su üstü ve kara hedeflerine karşı etkili silahlarla donatılan denizaltılar değişik tipte torpido, füze atabilme ve mayın dökebilme kabiliyetlerine sahiptir. Havadan bağımsız tahrik kabiliyeti olan denizaltılarımıza millî torpidomuz Akya ile millî gemisavar füzemiz Atmaca’yı entegre ediyoruz. Yeni tip denizaltı projemizde ilk denizaltı Pirireis’in bu yıl içinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza teslimini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bugün havuza çekim işlemini yaptığımız Hızırreis denizaltımızın 2023’te, Selmanreis’in ise 2027 yılında hizmete girmesini planlıyoruz. Bu seneden itibaren her yıl bir denizaltımızı hizmete alarak 2027 yılına kadar altı adet yeni tip denizaltımızı donanmamıza kazandırmış olacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kritik projede yaklaşık 30 yerli firmanın, denizaltı platformu ve su altı teknolojisine yönelik tasarımları ve üretimleriyle sorumluluk üstlendiğini kaydetti.

Ayrıca pek çok firmanın da alt yüklenici olarak denizaltıların üretim sürecine katkı sunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, denizlerdeki güce güç katacak bu denizaltıların inşa edilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

“YERLİLİK ORANLARIMIZI EN ÜST DÜZEYE TAŞIMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çok değil daha 15-20 yıl öncesine göre hayal dahi edilemeyen bu başarıları önemsiyor, ancak yeterli görmüyoruz. Savunma ürünlerinin tasarımından imalatına kadar her safhasında yerlilik oranlarımızı en üst düzeye taşımaya çalışıyoruz. Reis sınıfı denizaltılarda mevcut sistemlerin geliştirilerek kullanılmasına yönelik araştırma geliştirme faaliyetlerine başladık. Yerli ve millî yakıt pili, ana elektrik motoru, batarya ve çeşitli tipte sonarların geliştirilmesine öncelik veriyoruz. Diğer savunma sanayi hamlelerimizde olduğu gibi burada da hedefimiz millî denizaltı projemizi hayata geçirmektir. Millî dizayn ve ağırlığı millî sistemlerden oluşacak millî denizaltımız MİLGEM’le ilgili hazırlıklarımız son sürat devam ediyor. MİLGEM’in inşasına inşallah 2025 senesinde Gölcük Tersanesi’nde başlıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Reis sınıfı altı denizaltının imalat aşamalarında elde ettikleri tecrübeleri millî denizaltı üretim sürecinde kullanacaklarını söyledi.

“Millî denizaltımızı beş, altı sene içerisinde Deniz Kuvvetlerimize teslim etmeyi planlıyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, MİLDEN Projesi’nde görev alan firmalara, resmî kurumlara, mühendisinden işçisine kadar herkese şimdiden başarılar diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizler eskilerin tabiriyle ‘feleğin çemberinden geçmiş’ bir milletiz. Tarihimizin hiçbir döneminde emeksiz, zahmetsiz, bedel ödemeden bir imkâna sahip olmadık. Bugün üzerinde yaşadığımız vatan toprakları dâhil. Her kazanımımız için çok zorlu mücadeleler yürüttük. Malazgirt’ten başlayıp Çanakkale’ye ve Millî Mücadele’ye kadar tarihin her döneminde istiklalimize ve istikbalimize yönelik tüm saldırıları canımızla, kanımızla zafere ulaştırdık. Son 40 yıldır bölücü teröre karşı sürdürdüğümüz bu mücadelede binlerce vatan evladını ömürlerinin baharında toprağa verdik. Dost bildiğimiz ülkelerin ihanetlerine, müttefik, özellikle ilişkilerinin olduğu devletlerin ayak oyunlarına rağmen bunu başardık” diye konuştu.

Önceki İçerikCumhurbaşkanı Erdoğan, Sude Akkuş için Kartepe’de düzenlenen cenaze töreninde konuşuyor…
Sonraki İçerikCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Müziği Tarihi Sergisi’ni gezdi