Ana Sayfa Siyaset Başkan Erdoğan Venezuela Cumhurbaşkanı Maduro ile ortak basın toplantısında

Başkan Erdoğan Venezuela Cumhurbaşkanı Maduro ile ortak basın toplantısında

32
0

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki baş başa ve heyetler arası görüşmeler ile anlaşmaların imza töreninin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Venezuela Cumhurbaşkanı Maduro ile ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Türkiye olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da dost Venezuela halkının yanında olacağımızı tekrar ifade etmek istiyorum” dedi.

Venezuela Cumhurbaşkanı Maduro ve heyetini Ankara’da misafir etmekten duyduğu memnuniyeti ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Venezuela’nın, Türkiye’nin, Latin Amerika ve Karayipler bölgesindeki en önemli ortaklarından olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Değerli dostumun şahsında, Venezuela halkının 15 Temmuz’da milletimizle sergilediği güçlü dayanışmayı asla unutamayız” diye konuştu.

Venezuela’nın 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından hükûmetlerine ilk destek veren ülkelerden biri olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendilerinin de en zor ve sıkıntılı dönemlerinde Venezuela halkının yanında olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye ile Venezuela arasındaki dostluğun, gerçek anlamda bir ‘kara gün’ dostluğu olduğunu, böyle bir dostluğun tezahürü olduğunu tüm dünyaya gösterdik” dedi.

Venezuela’nın maruz kaldığı çok yönlü kuşatmanın aşılmasında Maduro’nun güçlü ve cesur liderliğinin önemli payı bulunduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Değerli dostum, tıpkı Simon Bolivar ve Hugo Chavez gibi ülkesinin bağımsızlık mücadelesine adını altın harflerle yazdırmıştır. Sayın Maduro’nun, Filistin meselesindeki duruşu da takdire şayandır. Bu vesileyle kendisini bir kez daha tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

“BİRÇOK ALANDA GENİŞ İŞ BİRLİĞİ POTANSİYELİ BULUNUYOR”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, nisan ayında Karakas’ı ziyareti vesilesiyle Ortak İşbirliği Komisyonu’nun Üçüncü Toplantısı’nın icra edildiğini ve hemen ardından Maduro’nun bu ziyaretinin de iş birliğine büyük ivme kazandırdığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Bugün gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde, ikili ilişkilerimizi tüm veçheleriyle ele aldık. İş birliğimizi daha ileri taşıma irademizin karşılıklı olduğunu memnuniyetle müşahede ettik. Venezuela ile ülkemiz arasında ticaret, enerji, madencilik, müteahhitlik, sağlık, tarım ve turizm başta olmak üzere birçok alanda geniş iş birliği potansiyeli bulunuyor. Ekonomilerimizin birbirini tamamlayıcı niteliği, yeni iş birliği imkânları ve karşılıklı yatırımlar için çeşitli fırsatlar barındırıyor. 2019 senesinde 150 milyon dolar düzeyinde olan ticaret hacmimizi 2020’de iki kat, geçtiğimiz yıl ise neredeyse üç kat artırarak, 850 milyon dolar seviyesine çıkardık. Mevcut rakamlar, bu sene 1 milyar dolara rahatlıkla ulaşabileceğimize işaret ediyor. Hedefimiz, inşallah bu rakamı en kısa sürede 3 milyar dolara çıkarmaktır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptıkları görüşmelerde bu çerçevede atılabilecek adımlar üzerinde durduklarına işaret ederek, “Bugün imzalanan mutabakat zabıtlarıyla ilişkilerimizin hukuki altyapısını daha da güçlendirdik” dedi.

Eğitim ve kültürün iki ülke arasındaki iş birliğinin önemli başlıkları arasında yer aldığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Maarif Vakfı’nın, Karakas’taki üçüncü okulunun açılışının Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun ziyareti sırasında gerçekleştirildiğini anımsattı.

Maduro ile temaslarında ikili ilişkilerin yanı sıra güncel bölgesel ve küresel gelişmeler hakkında da fikir alışverişi yapma imkânı bulduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Uluslararası alanda birçok hususta benzer görüşlere sahibiz. Bu kapsamda Venezuela’ya yönelik tek taraflı yaptırımlara karşı olduğumuzu Sayın Cumhurbaşkanı ile bir kez daha paylaştım. Tek taraflı yaptırımlara yönelik ilkesel tutumumuzu özellikle vurguladım. Bu vesileyle Türkiye olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da dost Venezuela halkının yanında olacağımızı tekrar ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugüne kadar 76 Venezuelalı gence Türkiye Bursları kapsamında ülkemizde ev sahipliği yaptık. Bu sayıyı inşallah önümüzdeki senelerde daha da artıracağız. Yakında Yunus Emre Enstitümüzün de Karakas’ta bir kültür merkezi açmasıyla bu alandaki faaliyetlerimiz yoğunlaşacaktır” dedi.

Venezuela ile kalkınma alanında iş birliğine de önem verdiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “TİKA bugüne kadar Venezuela’da eğitim, tarım, sağlık gibi alanlar başta olmak üzere 20’ye yakın proje gerçekleştirmiştir. Aynı şekilde o da Karakas’ta Yunus Emre Enstitüsü ile birlikte merkezini oluşturacaktır. Türk Hava Yolları, İstanbul-Karakas hattında haftada yedi sefer düzenleyerek aramızda adeta bir köprü vazifesi görmektedir” ifadelerini kullandı.

Başkan Erdoğan, temmuz ayı içinde Venezuela’ya iadeiziyaret yapacaklarını belirterek, bakanların da muhataplarıyla irtibatlarını kurarak ilişkileri geliştireceklerini ifade etti. Maduro’ya teşekkürlerini ileten Başkan Erdoğan, ziyaretin hayırlara vesile olmasını diledi.

Önceki İçerikEmine Erdoğan, Maduro’nun eşi Flores de Maduro ile Millet Kütüphanesi’ni gezdi
Sonraki İçerikVenezuela Cumhurbaşkanı Maduro Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde