Ana Sayfa Siyaset Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sayıştay’ın 160. Kuruluş Yıl Dönümü Programı’nda konuşuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sayıştay’ın 160. Kuruluş Yıl Dönümü Programı’nda konuşuyor

28
0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sayıştay’ın 160. Kuruluş Yıl Dönümü Programı’nda yaptığı konuşmada, “Sayıştay; sahip olduğu birikim, kendine verilen yetkiler ve üstlendiği misyonla, kamu yönetim sistemimizde gerçekten de kilit bir role sahiptir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sayıştay Başkanlığı Konferans Salonu’nda düzenlenen Sayıştay’ın 160. Kuruluş Yıl Dönümü Programı’na katılarak bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Divan-ı Muhasebattan Sayıştay’a 160 yıldır güzide kurumun çatısı altında ülkeye samimiyetle hizmet veren herkesi şükranla yâd etti.

“SAYIŞTAY, HER DÖNEMDE ÖNEMİNİ KORUYARAK BUGÜNLERE GELMİŞTİR”

Osmanlı’nın kamu reform çalışmalarının bir ürünü olarak faaliyete başlayan Sayıştay’ın devlet fonksiyonları içinde önemli bir yere yerleştirildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, mali istikrara katkı vermek üzere gelirlerin ve giderlerin kontrol altında tutulması gayesiyle faaliyet gösteren Sayıştay’ın her dönemde önemini koruyarak bugünlere geldiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM adına görev yapan Sayıştay’ın tüm mensuplarının üstlendikleri sorumlulukları hakkıyla yerine getirmenin gayreti içinde olduğundan şüphe duymadığını belirtti.

Sayıştay’ın denetim alanına giren devlet bütçesinin, 85 milyonun tamamının rızkından keserek kamuya aktardığı kaynaklardan oluştuğunu anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dolayısıyla, Sayıştay her bir vatandaşımızın hakkını, hukukunu gözeten bir faaliyet yürütmeye çalışıyor. Binlerce yıllık devlet geleneğimizin denetim boyutunun temsilcisi olan bu kurumumuz hukuk devletinin temel taşlarından biridir. Denetimin özünü oluşturan şeffaflık ve hesap verebilirlik, modern demokratik devlet sisteminin en önemli vasıfları olarak tüm dünyada kabul görmektedir. Biz de yönetim anlayışımızın özünü oluşturan ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ ilkesini hayata geçirirken bu anlayışı geliştirecek reformlara ağırlık verdik. Bu çerçevede Sayıştayı’mız sahip olduğu birikim, kendine verilen yetkiler ve üstlendiği misyonla kamu yönetim sistemimizde gerçekten de kilit bir role sahiptir. Sayıştay, hiçbir kamu kurumunun rakibi veya ikamesi değil, denetlediği her kamu kurumunun faaliyetlerini hukuka uygun yürütmesine rehberlik eden bir yardımcısıdır. Burası kendisi doğrudan hesap soran değil, hesap sorulmadan önceki hazırlıkları yapan, çalışmaları yürüten, malzemeleri hazırlayan bir kurumdur.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa’ya göre yargı yetkisi ile donatılmış yüksek denetim organı olan Sayıştay’ı 2006 ve 2010 yıllarında çıkardıkları kanunlarla daha da güçlendirdiklerini ifade etti.

Sivil-askerî tüm kamu kurumlarını, kamu iktisadi teşekküllerini, belediye şirketleri dâhil kamu kaynağı kullanan her kuruluşu Sayıştay denetimi kapsamına alarak hukuk devleti ilkesine bağlılıklarını ispatladıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Böylece, milletimizin kamu kaynaklarının nasıl harcandığını, en doğru, güvenilir ve sistematik şekilde takip edebilmesini temin ettik. Kamu yönetimine ilişkin diğer reformlarımızın hemen tamamında da Sayıştay’ın denetim alanını genişleten bir yaklaşımı benimsedik. Sayıştay mensuplarının özlük haklarında 2006 ve 2014’te gerçekleştirdiğimiz iyileştirmelerle, sizlerin çalışma şartlarını da düzelttik. Mesleki güvencelerinizi tahkim etmek suretiyle denetim faaliyetlerinizi her türlü etki ve baskıdan uzak bir şekilde yapabilmenizi sağladık. Denetimden asla kaçmadığımızın, korkmadığımızın, çekinmediğimizin en somut örneği Sayıştay Kanunu’nda ve Sayıştay mensuplarının özlük haklarında yaptığımız işte tüm bu değişikliklerdir.”

“AMACIMIZ, TÜRKİYE’NİN DEMOKRATİK HUKUK DEVLETİ VASFIYLA 2023 HEDEFLERİNE ULAŞMASINI, 2053 VİZYONUNU HAYATA GEÇİRMESİNİ TEMİN ETMEKTİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ne geçtikten sonra da Sayıştay’ın denetim alanını genişletmeyi, imkânlarını artırmayı sürdürdüklerini dile getirdi.

Ülkenin ve kamu yönetiminin ortaya çıkan talepleri çerçevesinde gerekli yasal düzenlemeleri yapmaya devam edeceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amacımız, Türkiye’nin demokratik hukuk devleti vasfıyla 2023 hedeflerine ulaşmasını, 2053 vizyonunu hayata geçirmesini temin etmektir. Önümüzdeki dönemde bu doğrultuda hep birlikte çok daha etkin ve yaygın çalışmalar gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sayıştay’ın 160. ve Cumhuriyet’in 99. kuruluş yılının yaşandığı şu günlerde akıl ve vicdan sahibi hiç kimsenin inkâr edemeyeceğine inandığı bir gerçeğin olduğunu söyledi.

Bu gerçeğin, Türkiye’nin, demokrasi ve kalkınma sürecinde geçen 20 yılda bir asırlık yol katetmesi olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaştırmadan enerjiye, spordan sosyal desteklere, diplomasiden savunma sanayisine kadar her alanda bu devrimlerin somut neticelerini görmenin mümkün olduğunu belirtti.

Önceki İçerikAK Kadınlar Lideriyle buluşmak için 29 Mayıs Pazar günü, Atatürk Havalimanı’nda…
Sonraki İçerikBaşkan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’un Fethi’nin 569. Yılı Kutlama Töreni’ne katıldı